Středa, 7 června, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeByznysZ veřejných zakázek bude moci vyloučit uchazeče z rizikových zemí

Z veřejných zakázek bude moci vyloučit uchazeče z rizikových zemí

Vyloučit z obchodování se státem uchazečů ze zemí, které jsou nepřátelské vůči Slovensku a jeho občanům, případně jim zamezit vstup do kritických oblastí podnikání, jako jsou například energetika nebo obranné zakázky. Takovou možnost přináší návrh novely zákona o veřejných zakázkách, který na středeční jednání vlády předložila vicepremiérka Veronika Remišová (Za lidí) ve spolupráci s místopředsedou vlády pro legislativu Štefanem Holým (Jsme rodina). Kabinet právní normu schválil a navrhuje Národní radě (NR) SR projednat ji ve zkráceném legislativním řízení.

Návrh posiluje mechanismus k omezení účasti subjektů z rizikových zemí ve veřejných zakázkách. Novela umožní vládě reagovat na situace, kdy je zejména z bezpečnostního hlediska nutné, aby veřejní zadavatelé a zadavatelé v určitých oblastech nevstupovali do smluvních vztahů s dodavateli z konkrétních zemí. Rovněž umožní přikázat veřejným zadavatelům a zadavatelům nekontrahovat určité typy komodit od subjektů, které mají sídlo v konkrétním státě, nebo využívat kapacity takových subjektů.

Úprava legislativy je podle Remišové přímou reakcí na vojenský útok Ruska proti Ukrajině. „V této situaci je lepší, když zakázky financované z veřejných zdrojů mohou získat slovenské firmy, a ne společnosti ze států, které se k Slovensku chovají nepřátelsky a agresivně. Novela zákona o veřejných zakázkách nám umožňuje reagovat nejen na válku na Ukrajině, ale i na případné další bezpečnostní hrozby, kterým může naše země v budoucnu čelit,“ zhodnotila Remišová.

Novela také odstraňuje chybu v dosavadní právní úpravě, která umožňovala použití výjimky v rámci přímého vyjednávacího řízení v době nouzového stavu nebo mimořádné situace pouze pro civilní zakázky a pouze pro veřejné zadavatele.

Účinnost novely se předpokládá od 1. dubna letošního roku.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články