Středa, 7 června, 2023
- Komerční sdělení -magazin

Nejčastější otázky a odpovědi o mediaci

Mediace se u nás pomalu ale jistě dostává mezi poměrně známé způsoby mimosoudního řešení sporů. I přesto však mnoha lidem není jasné, jak vlastně probíhá, co nabízí a jak o ni lze požádat. Pojďme se podívat na nejčastější otázky, které k tomuto tématu kolují.

Kdy lze mediaci využít?

Mediaci mohou lidé využít kdykoliv, kdy mezi sebou mají nějaký spor, který chtějí vyřešit. Nemusí se přitom nutně jednat o spory, které se dostaly až k soudu, nebo které jsou nějakým způsobem vyhrocené. Spíše jde o to, aby se daný konflikt začal řešit co nejdříve.

Jak o mediaci požádat?

Pokud máte o mediaci zájem, budete se zajímat o to, jakým způsobem o ni můžete požádat. Nejprve je třeba si najít vhodného mediátora. Nespěchejte a věnujte čas i tomu, abyste si o něm přečetli reference. 

Mediátor se při prvním kontaktu bude zajímat o to, zda jste na mediaci již domluvení s druhou stranou konfliktu. Pokud tomu tak není, může mediátor stranu sporu kontaktovat sám. Ne všichni mediátoři však tuto službu poskytují.

Jak mediace probíhá?

Komunikace při facilitativní mediaci vždy probíhá přes mediátora. I když jsou tedy obě strany sporu ve stejné místnosti, mluví nejprve na mediátora, který se díky použití mediačních technik rychle dobere do samotného jádra problému.

Hlavním úkolem mediátora je dohlížení na úspěšné provedení procesu mediace. Musí zajistit, aby na sebe strany konfliktu nijak neútočily. Díky tomu je možné docílit klidnějšího a racionálnějšího průběhu mediace. 

Mediátor při mediaci stranám sporu klade otevřené otázky, díky kterým je vyvede z ustrnutí v minulosti, kdy spor vznikl. A nasměruje je k přemýšlení o vhodné budoucnosti. 

Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.cz

Nejnovější články

Další články autora