Čtvrtek, 2 února, 2023
- Komerční sdělení -magazin

Odkud pochází oblíbený šperkařský kámen topaz?

Mezi jeden z minerálů nejdéle užívaných ve šperkařství a klenotnictví patří topaz. Jedná se o drahokam s kvalitativně velmi přívětivými vlastnostmi, a navíc s bohatou škálou barev, které lze speciálními postupy upravovat tak, že vznikají kýžené odrůdy – typickým příkladem je modrá odrůda, jejíž přirozený výskyt je poměrně vzácný, umělé dobarvení a zintenzivnění speciálními technikami (výpal, ozařování) však nabízí mnohem širší spektrum uplatnění – jedná se především o odrůdy nebesky modrých, švýcarských či londýnských topazů. 

Naleziště topazu jsou rozložena po celé světě, ta nejvýznamnější však především Brazílii a Rusko. Brazilská naleziště jsou typická žlutými, čirými, růžovými a červenými topazy, v Rusku lze zase narazit na krásné modré odrůdy. 

Kromě těchto dvou oblastí lze topaz těžit také v Africe, na Ukrajině, v Německu, ale také v Mexiku či na Blízkém východě.

Chcete se dozvědět více o dalších zajímavostech, módě či špercích nebo drahých kamenech? Mrkněte na náš blog. Můžete si zde například přečíst jaká tajemství skrývá úplněk nebo jaké informace nám odhalí znamení zvěrokruhu.

Nejnovější články

Další články autora