Čtvrtek, 18 dubna, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeRady a Návody13 výhod a nevýhod stavebního spoření

13 výhod a nevýhod stavebního spoření

Stavební spoření je už tradičním nástrojem a v Česku patří mezi oblíbené produkty. Pojí se k němu výhody nabízené státem a také možnost čerpání úvěru ze stavebního spoření, kterým Češi financují všechno od drobných oprav na domě až po nákup nemovitosti. Pojďme se ale kouknout, jaké výhody a nevýhody vás čekají, pokud se pro stavební spoření nebo úvěr rozhodnete.

Jak stavební spoření funguje

Stavební spoření funguje jako určitý druh termínovaného vkladu. Vkládáte na něj peníze na minimální dobu šesti let, a po tuto dobu máte garantované výnosy. Se spořitelnou si přitom předem domluvíte cílovou částku, která určuje nejenom výši vašich poplatků, ale zároveň i maximální možnou výši čerpaného úvěru.

Čerpání úvěru je jeden z hlavním důvodů, proč si lidé spoření zakládají. Řádný úvěr ze stavebního spoření můžete čerpat až po dvou letech a po naspoření určitého procenta z cílové částky.

Překlenovací úvěr naproti tomu můžete získat okamžitě po založení stavebního spoření.

Výhody stavebního spoření

  1. Spoříte, kolik můžete

Stavební spoření vám neukládá žádnou povinnou měsíční splátku, spořit můžete svým tempem. Pokud vám tedy doma zrovna nezbývají peníze nebo jste museli koupit dražší vybavení, nic nepošlete.

  1. Státní podpora stavebního spoření

Stát podporuje stavební spoření příspěvky, a to 10 % naspořené částky ročně do maximální výše 2 000 Kč ročně. Pokud tedy chcete dosáhnout maximální podpory stavebního spoření, stačí naspořit 20 000 Kč ročně.

  1. Úvěr ze stavebního spoření

Po dvou letech a naspoření určité částky můžete ze stavebního spoření čerpat řádný úvěr. Ten vám přinese několik dalších výhod oproti klasickým úvěrům, i proti hypotéce.

  1. Překlenovací úvěr ze stavebního spoření

Pokud ještě nedosáhnete na řádný úvěr ze stavebního spoření, stále můžete sáhnout po překlenovacím úvěru. Ten vám umožní půjčit si potřebnou částku, dokud nenaspoříte na řádný úvěr.

Výhody úvěru ze stavebního spoření

  1. Do určité částky i bez zástavy

Pokud si vezmete úvěr do maximální výše kolem 700 000 Kč, nebudete na rozdíl od hypotéky muset zastavit nemovitost.

  1. Splatit úvěr můžete kdykoli

Na rozdíl od hypotéky, kdy je mimořádná splátka úvěru spojena s většími či menšími poplatky, úvěr ze stavebního spoření můžete bez jakékoli penalizace splatit kdykoli.

  1. Hodí se i na malé nákupy

Minimální výše hypotéky se pohybuje okolo 1 500 000 Kč, ale úvěr ze stavebního spoření můžete čerpat i na mnohem menší nákupy. Pomůže vám tak zaplatit rekonstrukci kuchyně nebo nákup vybavení domácnosti.

  1. Víte, kolik budete platit

Úvěr ze stavebního spoření můžete splácet i desítky let, předem ale budete vědět, s jakým úrokem. Zatímco úrok na hypotéce se fixuje většinou na pět let a hypotéka se několikrát refinancuje, u úvěru ze stavebního spoření budete mít předem jistotu ohledně podmínek splácení až do finálního splacení.

Nevýhody stavebního spoření

  1. Šest let stavební spoření nevyberete

Minimální doba pro stavební spoření je šest let. Pokud byste potřebovali vybrat svoje peníze dříve, přijdete o veškeré bonusy i o část úroků.

  1. Poplatky

Poplatky spojené se stavebním spořením jsou poměrně vysoké. Patří sem především poplatek za uzavření smlouvy, který se pohybuje zhruba ve výši jednoho procenta cílové částky, ale pak také poplatky za vedení účtu nebo třeba za zaslání výpisu účtu.

Nevýhody úvěru ze stavebního spoření

  1. Vyšší úrokové sazby

Oproti hypotéce má řádný úvěr ze stavebního spoření obvykle o něco vyšší úrokové sazby, ještě více pak budete platit u překlenovacího úvěru.

  1. Při překlenovacím úvěru splácíte jen úroky

Pokud si vezmete překlenovací úvěr ze stavebního spoření, budete splácet pouze úroky a souběžně dospořovat na řádný úvěr. Teprve když splníte podmínky pro získání řádného úvěru, můžete začít splácet i jistinu.

  1. Úvěr ze stavebního spoření je účelový

Zatímco naspořenou částku ze stavebního spoření můžete využít libovolně, úvěry ze stavebního spoření se vztahují striktně na záležitosti spojené s bydlením.

Jak na výběr stavebního spoření

Stavební spoření je výborný nástroj, zvlášť pokud si chcete naspořit na menší opravy na domě. Jeho vyřízení je poměrně jednoduché. Nicméně abyste dosáhli na nejlepší podmínky, měli byste se poradit ohledně výběru stavebního spoření. Nezávislý finanční poradce vám vybere spořitelnu s nejvýhodnější nabídkou.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články