Pondělí, 27 března, 2023
- Komerční sdělení -magazin

Multifunkční komplex Valley v Amsterdamu charakterizuje zubatá fasáda

Jedinečný a odvážný návrh díla se zrodil v renomovaném, celosvětově známém architektonickém studiu MVRDV.

Za dvacet let se oblast Zuidas v Amsterdamu rozvinula na hlavní mezinárodní obchodní centrum. To vedlo k omezenému zájmu o rezidenční projekty.

Ambicí hlavního města Nizozemska je napravit tento problém přeměnou dané oblasti na městskou čtvrť, která by byla vhodnější k životu. Stát se tak má v průběhu příštího desetiletí přivítala. Do této oblasti by mělo zavítat velké množství obyvatel.

Chybět nemá ani kvalitní veřejný život. Projekt vznikl s cílem realizovat polyfunkční objekt. Ten má zahrnovat funkční mix kanceláří, rezidencí a samozřejmě občanské vybavenosti.

Multifunkční budova o rozloze 75 tisíc čtverečních metrů s obytnými jednotkami, kancelářemi, parkovištěm, sky barem a obchodními i kulturními prostory by měla vnést do čtvrtě pulsující život, nové impulsy a příjemnou atmosféru. Jejím cílem je vytvořit pestřejší a obyvatelnější městskou čtvrť.

Země jako základ kvalitní architektury

Projekt má podobu stohovaných krabic se zelenými terasami, které se tyčí na třech vrcholech různých výšek. Nejvyšší vrchol má výšku 100 metrů. Nachází se na něm dvoupatrový Sky Bar, který nabízí nádherný panoramatický výhled na Amsterdam.

Obytné věže jsou umístěny nad veřejně přístupným soklem, kde stezka pro pěší vede od úrovně ulice směrem vzhůru podél terasovitých střešních zahrad do centrální údolní oblasti. Ta ve 4. a 5. patře nabízí celoročně zelenou krajinnou architekturu, navrženou mezinárodně uznávaný zahradním architektem Pietem Oudolfem.

Group of young business people are working together in modern office. Creative people with laptop, tablet, smart phone, notebook. Successful hipster team in coworking. Freelancers.

Právě on navrhl celou vegetaci Valley se zaměřením na celoročně zelený vzhled. Projekt odvozuje svůj název od veřejně přístupného terasovitého údolí, které se rozprostírá mezi jeho třemi věžemi se smíšeným využitím.

Forma obložená vyřezávanou fasádou z přírodního kamene byla parametricky navržena tak, aby umožnila slunečnímu záření pronikat do všech apartmánů komplexu, z nichž každý má jedinečný půdorys.

Nejnovější články

Další články autora