Středa, 7 června, 2023
- Komerční sdělení -magazin

Zvýšila se cena vaší nemovitosti? Nezapomeňte na kontrolu pojištění

Přestože to není zcela samozřejmé, s růstem cen nemovitostí je spojeno i majetkové pojištění. Pokud se hodnota Vašeho domu či bytu lety skokově zvýšila, neměli byste zapomenout na kontrolu pojištění. Přesněji, k nastavení pojistné částky tak, aby odpovídala aktuální ceně Vaší nemovitosti.

Proč je pojistná částka důležitá?

Pojistná částka je důležitá, protože právě ta Vám bude vyplacena při totální škodní události. Odbornice na majetkové pojištění proto doporučuje, aby si klient zvolil automatickou indexaci. „Pojišťovna sama sleduje vývoj cen nemovitostí na trhu a na základě údajů ze Statistického úřadu SR každoročně upravuje pojistné částky pro klienty, kteří si automatickou indexaci zvolili. Pojišťovna takto klientovi chrání majetek pro případ totální škody,“ vysvětluje produktová manažerka pojišťovny Groupama, Denisa Bačová.

Co když nechci automatickou indexaci?

Vysvětlení nabízí jednoduchý příklad z praxe:

Peter si v roce 2010 koupil byt za 50,000 EUR a na stejnou částku si ho i pojistil. Dnes má tento byt hodnotu 100,000 EUR, ale Peter nemá zvolenou automatickou indexaci pojistné částky a jaksi na tu kontrolu pojištění pozapomněl. Kdyby se mu nyní stala totální škoda, například by mu byt vyhořel, ačkoli má Petrův byt násobně vyšší hodnotu, pojišťovna mu vyplatí jen původní pojistnou částku. Peter tak dostane 50,000 EUR, ale podobný byt ve stejné kvalitě, rozloze či lokalitě si při takovém růstu cen asi dnes koupí jen stěží.

Myslete proto na to, abyste nemovitost neměli podpojištěnou. Pokud i automatickou indexaci nechcete, měli byste své pojištění a rovněž i pojistné částky kontrolovat alespoň jednou za dva roky. Vyšší pojistné odráží vyšší cenu nemovitosti


Sjednejte si majetkové pojištění.


Z údajů realitní kanceláře Neoreal je zřejmé, že meziroční růst nemovitostí se v posledních pěti letech pohybuje na úrovni 5-12 % v závislosti na typu nemovitosti a lokalitě. „Jelikož se zvýšila cena nemovitosti, v případě automatické indexace se rovněž zvyšuje i výše pojistného. Nejde však o zvyšování ceny pojistného ze strany pojišťovny. Vyšší splátka pojistného odráží vyšší pojistnou částku, tedy dražší nemovitost,“ říká PR konzultant pojišťovny Groupama, Ivan Bobošík.

Jaká je realita?

Praxe říká, že následky špatně nastavené pojistné částky způsobují klientům obrovské škody. „Setkali jsme se s případem, kdy bohužel klientovi požár totálně zničil dům. Neštěstím pro něj bylo, že neměl automatickou indexaci as pojištěním téměř 10 let nic nedělal. Pojistnou částku měl nastavenou na původní hodnotu, za kterou si dům postavil. Jelikož však stouply ceny nejen nemovitostí ale i materiálů, dnes si za stejnou částku takovou nemovitost nekoupí, nemluvě o zařízení, elektronice a výbavě domu,“ popisuje své zkušenosti vedoucí likvidace v pojišťovně Groupama, Evelína Beke Gajdoschíková.

Klienti tak v podobných případech přicházejí o tisíce eur, a přitom naprosto zbytečně. Nezapomeňte při ochraně svého majetku na kontrolu pojištění.

Nejnovější články

Další články autora