Pondělí, 27 března, 2023
- Komerční sdělení -magazin

Neri Oxman: Už můžeme stavět způsobem, jakým to dělá příroda

Neri Oxman se zřejmě nejvíce dostala do povědomí lidí po odvysílání druhé série „Abstract“, dokumentárního seriálu na Netflixu (který mimochodem vřele doporučujeme).

Tato americko-izraelská architektka, designérka a vynálezkyně má za sebou například PhD. z MIT, kterému předcházelo studium na Architectural Association, ale také na Izraelském institutu technologie Technion či na Fakultě medicínských věd na Univerzitě v Jeruzalémě. Od roku 2010 vede The Mediated Matter Group, výzkumný tým na MIT Media Lab. Ve spolupráci s ateliérem Rafael Viñoly Architects nyní připravuje novou laboratoř na Manhattanu.

Základní filozofie

Když si povídáme o Neri Oxman, nejdůležitější je představit „materiální ekologii“, nový termín, který sama vymyslela pro stejně novou oblast, která spojuje do jedné designové disciplíny výpočetní techniku, způsob výroby i tvorbu vhodného materiálu. Materiální ekologie vznikla jako reakce Oxman na nynější používané metody konstrukcí v architektuře a designu.

Zamýšlí se a porovnává způsob, jakým člověk jedná na rozdíl od přírody. „Montážní linky diktují svět vyrobený z dílů, a tím ohraničují představivost designérů a architektů, kteří byli vedeni k přemýšlení o svých objektech jako o sestavách dílů s odlišnými funkcemi,“ říká architektka. Ale v přírodě se věci mají jinak, argumentoval po svém Ted Talk v roce 2015: „Živé věci nebyly vytesané dlátem, ale vyrostly.

Two senior men learning to cook while watching tutorials on internet using digital tablet

Při navrhování architekti zřídka přemýšlejí nad zánikem svého díla. A už vůbec ne kontrolovaném.
5 740 listů, 6 500 jablek a 3 135 krevet

„V současnosti už máme nástroje, které nám dovolují stavět způsobem, jak to dělá příroda,” tvrdí Oxman a svůj argument podporuje například projektem Aguahoja, 5 metrů vysokým architektonickým pavilonem z biopolymeru. Tento objekt je z celulózy, chitosanu a pektinu, což jsou běžné organické látky získané z spadaných listů, schránek krevet a jablečných slupek, vytištěné naprogramovanou robotickou rukou.

Nejnovější články

Další články autora