Sobota, 26 listopadu, 2022
- Komerční sdělení -magazin

7 triků, jak úspěšně předpěstujete rajčata ze semen

Pěstování vlastních rajčat ze semen je nejlepším způsobem, jak zajistit, aby vaše zahrada byla toto léto plná úrody chutných červených plodů – a přesně těch odrůd, které máte nejraději. Navíc je to zábavné, obohacující a na výběr máte podstatně více druhů semen než již předpěstovaných sazenic z obchodů.

Bez ohledu na to, zda jsou vašimi favority aromatické a masité odrůdy nebo keříčková rajčata, pěstování ze semen dává příležitost dosáhnout úžasně zdravých a silných rostlin hned od začátku.
Když si koupíte rostliny ze zahradního centra, nejsou vždy v nejlepším stavu. Také nevíte, jaké postřiky nebo přísady do půdy byly na sazenice použity.

Jak připravit a uskladnit semínka z rajčat, která jste vypěstovali?

  1. Začněte s čerstvými semínky

Kvalitní úroda začíná zasazením kvalitních semen. Když semena stárnou, začnou se pomalu rozpadat, to platí speciálně pro semena rajčat. Zasadíte-li semeno, které jste měli uloženo ve garáži nebo ve sklepě tři či čtyři roky, je pravděpodobné, že rostlina bude bojovat – pokud vůbec vyklíčí. Teplo a vlhkost si na semenech skutečně vybírají daň. Nikdy nepoužívejme semena starší 12 až 18 měsíců. Pokud si koupíme nový balíček semen pro výsadbu, uložme je do chladničky, abychom je mohli znovu použít iv následujícím roce. Pak už je třeba rozhodně nová semínka.

  1. Vyberte půdu bohatou na živiny

Rostliny rajčat potřebují dostatek živin již od začátku. Pokud semena začnete pěstovat v chudé půdě, rostliny budou slabé. Klíčem k úspěchu je poskytnout jim dobrou výživu hned od začátku. Vyberte si kvalitní půdu určenou k předpěstování rajčat. Měla by být lehká, dobře odvodňující a plná živin. Nepoužívejte běžnou zahradní půdu, svrchní půdu ani těžkou zeminu. Neobsahují dostatek živin pro mladé sazenice.

Kdy začít s předpěstováním sazenic ze semen? Proč je správné načasování důležité?

  1. Nepěstujte sazenice rajčat v okně

Častou chybou pěstitelů je pěstování sazenic rajčat na parapetech. Světlo ani z toho nejslunečnějšího okna prostě není dostatečně silné, aby vyprodukovalo silné a zdravé rostliny. Výsledkem jsou tenké, slabé rostliny, které se táhnou za sluncem. Namísto parapetu použijte levnou LED-ku nebo zářivku, která rostliny osvětlí přímo. Měly by být zhruba 2,5 cm nad rostlinkami. Jak rostou, posouvejte světla vzhůru. Tento trik umožní pomalý, stabilní a kompaktní růst. Výsledkem budou rostliny s tlustými stonky a silnými kořeny! Nechte světla zapnutá přibližně 8 až 10 hodin denně.

Pile of Tomatoes bunch in greengrocer‘ shop.

  1. Přihnojte sazenice, když rostou

I když jste se postarali o výživnou půdu, je vhodné přidat trochu „šťávy“ navíc, když začnou sazenice růst. Tekuté organické hnojivo nebo kompostový čaj přidávejte pomalu a nízko u půdy. Počáteční dávku snižte na polovinu. S aplikací první dávky počkejte, dokud sazenice nedosáhnou věku přibližně čtyř týdnů. Hnojení opakujte v šestém a osmém týdnu. Potom budou rostliny ideálně připraveny k výsadbě.

  1. Otužování rajčat

Bez ohledu na to, jak zdravé a silné jsou vaše sazenice, je důležité připravit je na život venku ještě před výsadbou. Tento proces je znám jako otužování. Jak na to? Když rostliny budou mít čtyři až šest týdnů a je venku teplo, dejte je na pár hodin ven. Chraňte je před větrem. Prvních pár dní by měly být venku tři až čtyři hodiny. Postupně čas venku prodlužujte. Jako šesti až osmitýdenní mohou dokonce zůstat venku celých 24 hodin denně, pokud nemá být mráz nebo špatné počasí. Proces otužování je připraví na život na zahradě. Vysazení rostlin rajčete bez tohoto „školení“ může způsobit šok a dokonce rostliny i zabít, pokud se počasí začne měnit.

Nejnovější články

Další články autora