Sobota, 26 listopadu, 2022
- Komerční sdělení -magazin

Přístavba kanceláří ve Vysokém Mýtě komunikuje s okolním prostředím

Vysoké Mýto je nenápadné městečko v Pardubickém kraji. Znalci možná vědí, že v něm sídlí výrobce autobusů Karose.

Další zajímavostí ovšem je, že zde stojí zajímavá realizace objektu, který se dostal do užšího výběru aktuálního ročníku České ceny za architekturu. Autory přístavby kanceláří jsou architekti z renomovaného studia Prokš Přikryl architekti, kteří mají na kontě množství realizací, umístění v architektonických soutěžích či
Za zmínku stojí například zázemí biotopu v Honěticích, přístavba Vrbatovy boudy nebo zázemí jablonecké přehrady Mšeno. Ve Vysokém Mýtě však byli architekti postaveni před komplikovanou situaci, se kterou se vyrovnali způsobem jim vlastním – pečlivým myšlenkovým procesem a nápadem na míru.

Komplikované podmínky

Parcela se nachází ve vnitrobloku nedaleko centra, obklopená stěnami sousedních domů. Logickým krokem tedy bylo komponovat stavbu po vertikální ose a situovat ji na severní hranici pozemku. Docílili tak zachování vzdušnosti pozemku a předešli stínění a jiným kolizím s okolními objekty. Zrcadlící fasáda komunikuje s prostředím, přebírá na sebe kolorit městského panoramatu, ale svou siluetou zapadá.

Group of young entrepreneurs/ freelancers working at a spacious open space office.

Jaganie ve taškové zemi

„Úvahy o materiálu fasády nakonec vedly k přírodnímu hliníku z několika důvodů,“ vysvětlují volbu materiálu architekti. „Z požárního hlediska bylo nutné vyjmout nehořlavý materiál. Požární důvody ovlivnily i umístění oken. Dále v souladu s celkovou koncepcí suché výstavby nadzemní části měla být fasáda skládaná, respektive montovaná.

Nejnovější články

Další články autora