Středa, 7 června, 2023
- Komerční sdělení -magazin

Jaké bydlení nabízí dvojdům se dvěma samostatnými byty, které jsou řešeny zrcadlově

Všimli jste si, že stále častěji vidět domy, které v jednom obalu ukrývají dva byty nebo hlavní byt a garsonku určenou k pronájmu? Takové řešení je úsporné, na druhé straně je třeba akceptovat, že ve stejném domě žije ještě někdo jiný. Pokud se dvě rodiny dohodnou, výsledek může být velmi působivý – jako odraz v zrcadle.

Architekti z českého ateliéru Grido navrhli takový dvojdům v obci Zbuzany v okrese Praha-Západ. Je určen k trvalému bydlení 8 osob. Okolní pozemky se mírně svažují od jihu na sever a rodinné domy v této části někde téměř vyplňují celou šířku parcely. Novostavba byla navržena tak, aby umístěním a objemem nerušila charakter území – respektuje pomyslnou stavební čáru, kterou dodržuje většina staveb ve východní části ulice (vzdálenost se pohybuje kolem 4,5 m od veřejného prostoru).

Dva úzké rodinné domky vedle sebe
Část stavby umístěná vlevo je však o několik metrů zasunuta, dům vpravo konzolovitě vyčnívá více k ulici. Zdroj: Pavel Kučera

Dva domečky se sedlovou střechou nalepené k sobě

Dvojdům tvoří dvě stejné hmoty – tubusy s archetypální podobou. Jsou dvoupodlažní, podélné, zakončené sedlovou střechou a sedí na společném soklu. Část stavby umístěná vlevo je však o několik metrů zasunuta, dům vpravo konzolovitě vyčnívá více k ulici.

Dřevěné schodiště v úzkém domě
Na obytný prostor navazuje otevřené schodiště. Zdroj: Pavel Kučera

Díky tomuto řešení, které se zrcadlí i ze strany zahrady, vznikl soukromý venkovní prostor. Řešení plynule navazuje na terén (společný sokl se ze strany zahrady ztrácí ve svahu).

Samostatné byty, oba na třech podlažích

V každém z tubusů se nachází samostatný byt. Mezi ulicí a vstupem do objektu je dlážděná plocha chráněna zídkou. Nejnižší podlaží, které je vidět jen z ulice, je z betonových tvárnic. Ostatní podlaží jsou ze systémových masivních dřevěných panelů – technologie CLT. Jižní fasáda je prosklená s dřevěnými rámy, podobně i severní. Pohodlí v horkých dnech a dostatek soukromí zajišťuje předsazená pevná stínící žaluzie ze modřínových hranolů.

Hezký obývací pokoj s kuchyní a východem na terasu domu
Z obývacího pokoje spojeného s kuchyní je přímý bezbariérový vstup na terasu za domem. Zdroj: Pavel Kučera

Sokl stavby a komíny nesou kamenný obklad. Stejný druh kamene je použit na zídce před domem. Do hry materiálů se zapojují i ​​vnější zpevněné plochy. Přední dvůr je z velkoformátové kamenné dlažby, chodníky kolem domu jsou betonové a terasy zútulňují modřínové desky. Střešní krytina je z lakované falcované hliníkové krytiny.

A row of houses (townhouses or condominiums) all looking the same.Also please feel free to review my other multiple housing photos:

Z obývacího pokoje na terasu, technické zázemí je v suterénu

Už jste jistě zvědaví, jak vypadá interiér těchto dvojčat. Vchod do domu je společný, ale hned za ním se nachází vstupní hala, ve které jsou dveře do dvou zcela samostatných bytů. Ze dvora lze ještě vejít do dvou skladů. Oba sklady jsou přístupné iz bytu, který k nim přiléhá. Je zde také technické zázemí pro každý byt – elektrokotel se zásobníkem, TUV + podružná měření energií a vody. Každý byt má malou vlastní předsíň, ze které vedou schody do 1. nadzemního podlaží, kde dominuje hlavní obytný prostor – denní zóna. Na schodiště navazuje také šatna, za kterou je umístěno WC. Z obývacího pokoje spojeného s kuchyní je přímý bezbariérový vstup na terasu za domem.

Nejnovější články

Další články autora