Středa, 7 června, 2023
- Komerční sdělení -magazin

DPB podepsal smlouvy na nákup nových hybridních trolejbusů

Dopravní podnik Bratislava (DPB), provozovatel městské hromadné dopravy v hlavním městě, podepsal smlouvy na nákup 23 kloubových nízkopodlažních trolejbusů a 16 24metrových trolejbusů, které patří mezi nejdelší na světě. Nová hybridní vozidla mají být dodána v rozsahu 18 až 20 měsíců. TASR o tom informoval mluvčí DPB Martin Chlebovec.

Bratislavský městský dopravce podepsal kupní smlouvu na základě výsledku veřejných zakázek s úspěšnými uchazeči z evropského trhu. „Osmnáctimetrová vozidla Škoda 27 Tr s karoserií Solaris dodá do Bratislavy společnost Škoda Electric, 24metrová dvoukloubová vozidla typu Škoda-Solaris 24m konsorcium firem Solaris Bus & Coach, Solaris Slovakia a Škoda Electric,“ upřesnil Chlebovec s tím, financovat zejména z eurofondů.

Předseda představenstva DPB Martin Rybanský přiblížil, že tříčlánkové trolejbusy o délce 24 metrů jezdí již několik let v západních metropolích a jejich provoz zatím nemá nikde na Slovensku ani v Česku obdoby.

„Po Linci, Curychu či Ženevě bude i Bratislava městem, které se díky těmto trolejbusům zařadí mezi dopravně vyspělé země. Podstatně zkvalitní cestování mezi hlavním nádražím, Miletičovou ulicí a Dolními hony,“ upřesnil šéf DPB.

Kapacita a komfort pro cestující se má zlepšit i na trase mezi hlavním nádražím a letištěm, kde hybridní trolejbusy nahradí autobusy. Oba typy vozidel budou totiž moci díky elektromotoru a baterii jezdit i mimo trakční vedení.

Nová vozidla budou mimo jiné vybavena výkonnou automatickou klimatizací, bezpečnostním kamerovým systémem i moderním informačním systémem zobrazujícím přestupy na jiné linky v reálném čase.

DPB podepsal tento týden s ministrem dopravy Andrejem Doležalem (nominant Jsme rodina) smlouvu o nenávratném finančním příspěvku na nákup 50 nových hybridních trolejbusů. Výše nenávratného finančního příspěvku je 43,3 milionu eur. Z eurofondů je vyčleněno 38,8 milionu, ze zdrojů státního rozpočtu 4,5 milionu a DPB se na nákupu nových vozů bude podílet 2,3 milionu eur.

Nákup zahrnuje 11 kusů trolejbusů délky 12 metrů, 23 kusů trolejbusů délky 18 metrů a 16 kusů trolejbusů délky 24 metrů. Souvisí také s nedávno avizovaným rozšiřováním a modernizací bratislavských trolejbusových tratí.

Nejnovější články

Další články autora