Středa, 7 června, 2023
- Komerční sdělení -magazin

Co s pokojovkami po svátcích, aby vám dělaly radost i příští rok?

Vánoční svátky si často zpestřujeme kvetoucími pokojíčky, které k Vánocům neodmyslitelně patří. Víte však, jak se o ně postarat po svátcích, aby vám dělali radost i příští rok?

V zimě a zejména během svátečního období kvete několik pěkných pokojových rostlin. K těm nejoblíbenějším patří bramboříky (Cyclamen persicum), šlumbergera, nazývaná také vánoční kaktus (Schlumbergera truncata), azalka (Rhododendron simsii), zornice (Hippeastrum x hybridum) a různé druhy exkluzivnějších orchidejí, například střevík. Typickou součástí jsou zejména vánoční
hvězdy – pryšce (Euphorbia pulcherimma). Ve vánočním období je často v nabídce i miniaturní cesmína, čtyřlístek a kvetoucí čemeřice. Chcete-li si tyto rostliny během kvetení udržet co nejdéle svěží, měli byste jim dopřát to, co potřebují. Nejčastěji je to světlé a nepříliš teplé místo. Vhodné je rosením zajistit vyšší vzdušnou vlhkost a přísun živin.

Víte, co potřebují vaše pokojové rostliny v zimě?
Jak se postarat o vánoční hvězdu?

Nejoblíbenější vánoční klasikou je vánoční hvězda – pryšec nejkrásnější (Euphorbia pulcherrima). Rostlina vynikne v předsíni, chodbě, ale také v jiných částech bytu, zejména v obývacím pokoji a jídelně. Měla by být umístěna na světlém místě při teplotě 16 až 20 °C, pozor však na chlad. Je-li v bytě příliš suchý vzduch, listy se začnou kroucet a opadávat, proto je třeba zajišťovat vyšší vzdušnou vlhkost. Při zálivce dbejte na to, aby substrát nebyl příliš suchý ani přelitý, a před každou další zálivkou jej nechte mírně proschnout.

Photo of a young African American woman, taking care of her houseplants

Po odkvětu

  1. Rostlina potřebuje nižší teplotu a méně vody. Zvyknou jí opadnout listy, ale to nevadí. Tehdy jí dopřejte asi měsíc vegetační klid.
  2. Koncem zimy postupně zvyšujte zálivku, na jaře můžete rostlinu přesadit do nového svěžího substrátu s vyšším podílem rašeliny. Není chyba zkrátit ji asi o jednu až dvě třetiny.
  3. Během léta ji můžete pěstovat v polostínu venku v zahradě nebo na balkoně, kde ji přihnojujte hnojivem na kvetoucí rostliny, abyste podpořili další kvetení.

Nejnovější články

Další články autora