Vánoční svátky si často zpestřujeme kvetoucími pokojíčky, které k Vánocům neodmyslitelně patří. Víte však, jak se o ně postarat po svátcích, aby vám dělali radost i příští rok?
V zimě a zejména během svátečního období kvete několik pěkných pokojových rostlin. K těm nejoblíbenějším patří bramboříky (Cyclamen persicum), šlumbergera, nazývaná také vánoční kaktus (Schlumbergera truncata), azalka (Rhododendron simsii), zornice (Hippeastrum x hybridum) a různé druhy exkluzivnějších orchidejí, například střevík. Typickou součástí jsou zejména vánoční
hvězdy – pryšce (Euphorbia pulcherimma). Ve vánočním období je často v nabídce i miniaturní cesmína, čtyřlístek a kvetoucí čemeřice. Chcete-li si tyto rostliny během kvetení udržet co nejdéle svěží, měli byste jim dopřát to, co potřebují. Nejčastěji je to světlé a nepříliš teplé místo. Vhodné je rosením zajistit vyšší vzdušnou vlhkost a přísun živin.
Víte, co potřebují vaše pokojové rostliny v zimě?
Jak se postarat o vánoční hvězdu?
Nejoblíbenější vánoční klasikou je vánoční hvězda – pryšec nejkrásnější (Euphorbia pulcherrima). Rostlina vynikne v předsíni, chodbě, ale také v jiných částech bytu, zejména v obývacím pokoji a jídelně. Měla by být umístěna na světlém místě při teplotě 16 až 20 °C, pozor však na chlad. Je-li v bytě příliš suchý vzduch, listy se začnou kroucet a opadávat, proto je třeba zajišťovat vyšší vzdušnou vlhkost. Při zálivce dbejte na to, aby substrát nebyl příliš suchý ani přelitý, a před každou další zálivkou jej nechte mírně proschnout.

Po odkvětu
- Rostlina potřebuje nižší teplotu a méně vody. Zvyknou jí opadnout listy, ale to nevadí. Tehdy jí dopřejte asi měsíc vegetační klid.
- Koncem zimy postupně zvyšujte zálivku, na jaře můžete rostlinu přesadit do nového svěžího substrátu s vyšším podílem rašeliny. Není chyba zkrátit ji asi o jednu až dvě třetiny.
- Během léta ji můžete pěstovat v polostínu venku v zahradě nebo na balkoně, kde ji přihnojujte hnojivem na kvetoucí rostliny, abyste podpořili další kvetení.